Film - Konkurs główny

5.4
Zieja

ocena: 5.4 / głosów: 7110

Zieja (2 opinie)

produkcja
Polska
premiera
13 marca 2020 (Polska)
reżyseria
Robert Gliński
scenariusz
Wojciech Lepianka

Obsada

Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Więcławek, Sławomir Orzechowski, Sonia Bohosiewicz, Marta Mazurek, Tadeusz Bradecki, Andrzej Mastalerz, Redbad Klynstra-Komarnicki

Opis filmu

Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30-tych, była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20-tych ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Film "Zieja" wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

Trailer

Opinie (2)

  • "Film "Zieja" wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka." - szkoda, że we współczesnym polskim Kościele katolickim jest inaczej. A kto temu zaprzecza, ten ma grzech.

    • 2 1

  • toja

    W kinie w którym byłem oglądały to dzieło tylko dwie osoby. To w erze kiczu może świadczyć o genialności tego filmu. I świadczy. Świetny scenariusz. Znakomita reżyserka i zdjęcia w tym batalistyczne a dobór i gra aktorów najwyższy światowy poziom. Pan Seweryn zagrał zapewne rolę życia. Nie zgadzam się z recenzją iż Ks. jan Zieja (którego bardzo szanuję za wszystko co uczynił dla Boga, Kościoła i zwykłego człowieka) reprezentuje specyficzny niedościgły rodzaj kapłaństwa. Takich kapłanów spotkamy i teraz chociaż na szczęście nie muszą stawać na linii strzału i udzielać spowiedzi wrogom.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.