Powrót do listy filmów
fpff2023

Film - Konkurs główny

Święty
7.0
9 ocen
1 godz. 50 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Sebastian Buttny    scenariusz: Sebastian Buttny
premiera: 24 marca 2023 (Polska)

Oceny dziennikarzy

 • Magda Mielke

  “Kod da Vinci” to to nie jest. Film, który sam nie wie, czym chce być. Trochę tu policyjnego śledztwa, trochę dramatu obyczajowego o Polsce połowy lat 80., trochę metafizyki, trochę propagandy serwowanej łopatą. Scenariusz nie trzyma w napięciu, a na aktorów, którzy męczą się w swoich rolach aż przykro patrzeć.
 • Tomasz Zacharczuk

  Potencjał tej opartej na faktach opowieści wyparował po kwadransie. Potem ciężko było już mi wrócić do jej sensu, bo nie wiedziałem czy oglądam historyczny dramat, polityczny thriller, teatr telewizji, a może milicyjną rekonstrukcję zdarzeń. Było coś o zaginionej rzeźbie, ale faktycznie zaginął tutaj przede wszystkim scenariusz z wartkimi zwrotami akcji i wyrazistymi postaciami. Alegorie, symbolizm, mistycyzm - wszystko ostatecznie obróciło się w filmową groteskę, na którą przykro było patrzeć. Podobnie jak na aktorów męczących się w przyciasnych rolach. "Świętemu" krzyż na drogę.

Opis filmu

Rok 1986. Z Gnieźnieńskiej Katedry skradziona zostaje otoczona wyjątkową czcią̨, srebrna rzeźba św. Wojciecha. Szef komendy powierza sprawę̨ mało doświadczonemu, ale ambitnemu Andrzejowi Baranowi. Choć relacje Państwo-Kościół są wyjątkowo napięte, a okoliczności społeczno-polityczne bardzo niekorzystne, pierwszy „sukces” przychodzi podejrzanie szybko. Andrzej rozpoczyna swoje równoległe śledztwo, a obsesyjna hipoteza doprowadzi go do doświadczenia czegoś znacznie większego od kolejnej politycznej prowokacji.

Obsada

Lena Góra, Mateusz Kościukiewicz, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk, Leszek Lichota

Zwiastun

Opinie (3)

 • szkoda czasu

  Temat filmu ciekawy, ale niestety nie wyszło.

  • 2 1

 • Świetne pojazdy

  Super pojazdy występują w filmie. Są to samochody z Muzeum Służb Mundurowych z Gdańska. Tak że polecam by iść na film chociażby po to by rozwijało się to wspaniałe muzeum.

  • 2 0

 • Też mnie nie zachwycił. Czegoś brakuje, nieprzekonujący :(

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia