Powrót do listy filmów
fpff2023

Film - Konkurs główny

7.5
16 ocen
1 godz. 34 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Kinga Dębska    scenariusz: Kinga Dębska
premiera: 6 października 2023 (Polska)
18 września 2023 (Świat)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 6.0
 • Magda Mielke

  Typowy film Dębskiej. Gorzka historia podana w słodkim (miejscami za słodkim) sosie. Trochę dziwne wybory adaptacyjne (brak znaczących wątków występujących w książce), niemniej przyjemnie się to ogląda. Dobrze obsadzone role sióstr, solidna rola Sapryka i cudowna, acz powtarzalna Preis. Nagród (poza nagrodą publiczności) nie wróżę, ale jako niedzielne wyjście do kina polecam.
 • Anna Starostka

  Zapewne nie jest to film, który wyjedzie z Gdyni z licznymi nagrodami (duże szanse na nagrodę publiczności) jednak jest to pozycja, po której trudno się nie uśmiechnąć. Ciężkości, trudy i zmagania równo rozłożone na każdego bohatera, więc pierwsze skojarzenia z filmem Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" szybko ulatują. Sceny brawurowo kradnie wspaniała Kinga Preis, która dosłownie koloruje życie bohaterów! Ktoś powie, że bajka, tak w życiu nie jest. Pewnie nie, ale odrobina szaleństwa i dystansu może być receptą na szczęście.
 • Tomasz Zacharczuk

  Film, który właściwie niczym nie wybija się ponad przeciętność. Może poza kreacjami świetnej Kingi Preis i solidnego Tomasza Sapryka. Opowieść w klimacie "feel-good movie" z dużym naciskiem na "good", ale już znacznie słabszym na "feel". Często przypomina luźny zlepek scen, a nie spójną i przede wszystkim angażującą całość. Serduszko przy "Święcie ognia" ogrzać owszem można, ale jedynie na chwilę. Trochę mało.

Opis filmu

Siostry zmagają się z własnym ciałem. Jedna, pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jedna wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Druga obserwuje świat z balkonu z taką uwagą, że widzi i słyszy więcej. Ich ojciec ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich obłaskawia przeszłość i oswaja teraźniejszość. Film jest ekranizacją powieści Jakuba Małeckiego.

Obsada

Paulina Pytlak, Tomasz Sapryk, Kinga Preis

Opinie (6)

 • Ksiązka wzrusza

  Jak większość tworów wychodzących spod pióra Pana Małeckiego. Ciekawe jaki będzie film?:)

  • 0 0

 • To zdecydowanie jest dramat (1)

  A nie komedia. I mnie niestety nie porwał ten film. Lubię książki Jakuba Małeckiego i filmy Kingi Dębskiej, ale tu już w połowie czekałam na koniec.

  • 5 0

  • Jeszcze dodam, że dla mnie najlepsze w tym filmie były sceny tańca i mogło ich być więcej.

   • 2 0

 • Warto pójść.

  • 0 1

 • Uwaga - to dramat o samobójstwie, nie dla dzieci z depresją

  Kto zakwalifikował to jako komedię?!!! Mam córkę nastolatkę z depresją i poszedłem na komedię, a dostałem sam w łeb. Zaczyna się od tego że matka dowiaduje się, że urodziła dziecko z porażeniem mózgowym, potem matka ma depresję, za chwilę raka z przerzutami, potem decyduje się nie leczyć i popełnić samobójstwo w obecności męża, gdzie jest pokazane jak udręczona życiem, połyka garść leków nasennych z alkoholem. Przez chorą siostrę tancerka ulega kontuzji , która rujnuje jej karierę - itd. Żadnych ograniczeń dla dzieci, i taka błędna kwalifikacja. Czy ten klasyfikator bierze extasy. Aż się boję co dziecku zrobiłem tym filmem. Sorry za spoiler, ale to ważne - bo grozi zaostrzeniem choroby lub ...., Film jest cenny dla osób dorosłych i bez depresji (bo to nie komedia).

  • 2 0

 • Interesujący

  Ciekawy ,przejmujący i głęboki film.Prawdziwy i wg mojej oceny bardzo smutny .
  Tak jak piszą poprzednicy ,to nie komedia a dramat o wielu smutnych i przejmujących płaszczyznach .

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia