Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

Proceder
6.4
17 ocen
2 godz. 17 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Michał Węgrzyn    scenariusz: Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka, Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki
premiera: 15 listopada 2019 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 5.2
 • Alicja Olkowska

  Bardzo nierówny film, który wg mnie nie powinien znaleźć się w Konkursie Głównym. Irytujące klisze i stereotypy, zbolała Matka Polka, Małgorzata Kożuchowska przez kilka lat w tej samej peruce, sporo niedociągnięć. Ogromne oczekiwania wobec prawdziwej i mocniej historii, która bardzo szybko zgubiła dramatyzm i głębię. Plus za rolę zdolnego Piotra Witkowskiego, aktora Teatru Wybrzeże, oby pomogła mu realnie zaistnieć w filmowym świecie.
 • Łukasz Rudziński

  Interesujący pomysł, aby film o raperze opowiedzieć językiem ulicy. Dużo tu dowcipu, zaskakującej lekkości i skeczy, obiecująco i przekonująco głównego bohatera gra aktor Teatru Wybrzeże Piotr Witkowski. Szkoda, że film nie jest o pół godziny krótszy, no i ciąży na nim fakt, że wiele osób będzie go porównywać do lepszego "Jesteś bogiem". Jednak "Proceder" to pozytywne zaskoczenie.
 • Tomasz Zacharczuk

  Porządnie skręcone kino biograficzne, które z zaciekawieniem śledzi się do ostatniego kadru. Pomimo uporczywego wybielania głównego bohatera i zaburzonej chronologii faktów, to chwilami dość wnikliwy portret ulicznego artysty zmagającego się z własnymi słabościami. W Tomasza Chadę bardzo dobrze wcielił się Piotr Witkowski. Film, który z całą pewnością wpasuje się w gusta najbardziej zainteresowanych produkcją widzów. Niektóre wątki można było lepiej rozwinąć. Za dużo też zbędnych scen.
 • Jarosław Kowal

  Laurka fanów dla zmarłego rapera, którą ogląda się bez większych zastrzeżeń (może poza kilkoma scenami tak niewiarygodnych kradzieży, że przypominają raczej urywki z gier komputerowych z początku XXI wieku), ale także bez refleksji i emocji. Do poziomu artystycznego oraz aktorskiego "Jesteś Bogiem" nie jest nawet blisko, a naiwne hasło na koniec seansu o braku zainteresowaniu mediów ulicznym rapem spotkało się ze śmiechem na sali.

Opis filmu

Poruszająca historia rapera Tomasza Chady – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał.

Obsada

Piotr Witkowski, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Agnieszka Więdłocha, Ewa Ziętek, Antoni Pawlicki, Marcin Gutkowski, Anna Matysiak

Opinie (3)

 • Gorąco polecam

  No witam.
  Byłem na 44 Festiwalu w Gdyni 2 miesiące przed premierą i nie mam zamiaru się tu zbytnio rozpisywać. Po prostu dotychczas najlepszym filmem z tej kategorii był "Jesteś Bogiem", ale szczerze Proceder przebił go zdecydowanie, Akcji co nie miara. Dobre ponad 120 minut filmu.

  ChP4Life

  polecam

  • 3 0

 • Dobre Kino

  Trochę klisz i przerysowań, ale poza tym bardzo dobrze. Świetne tempo, aktorzy, scenariusz... i wielki plus za muzykę. Genialny ten RAP! Bardzo polecam dla wszystkich

  • 2 0

 • Obejrzałem na Festiwalu

  i gorąco polecam ten film . Trwa ponad 2 h ale akcja jest wartka i dynamiczna, ani przez chwile nie spojrzałem na zegarek , nie ma dłużyzn a historie jak z życia wzięte do tego wspaniała gra głównego aktora , dobra muzyka i sporo śmiesznych scen i tekstów aż na jednej się popłakałem ;)) . Fajne kino na wieczór . Kto pamięta lata 90 to sam oceni że świetnie oddali charakter tych czasów

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia