Powrót do listy filmów
fpff2023

Film - Konkurs główny

7.0
20 ocen
1 godz. 36 min.
produkcja: Polska
gatunek: Dramat
reżyseria: Sławomir Fabicki    scenariusz: Monika Sobień-Górska
premiera: 3 listopada 2023 (Polska)
11 sierpnia 2023 (Świat)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 5.8
 • Anna Starostka

  Od początku wiadomo jak ta historia się skończy. Nie pojawiło się w scenariuszu nic zaskakującego, a w sferze emocjonalnej raczej wieje nudą. Świetny duet Marty Nieradkiewicz i Magdaleny Cieleckiej, które siłując się między scenami, pokazały jak silna i specyficzna łączyła je więź. Kino drogi, ale mam wrażenie, że w teorii ta droga miała być znacznie ciekawsza. Sławomir Fabicki dobrze wie jak grać z nut wrażliwości, jednak na pięciolinii tego filmu zabrakło jakiegoś istotnego dźwięku.
 • Magda Mielke

  Przyzwoity film drogi o odchodzeniu, siostrzeństwie i godności. Ciekawa, choć zbyt wystudiowana rola Cieleckiej i naturalna Nieradkiewicz to największy plus. Z jednej strony doceniam, że reżyser postawił na mniej niż więcej i opowiedział tę historię bez emocjonalnego szantażu, z drugiej strony brakuje autentyzmu i złapania za serce. Być może to kwestia przewidywalnego i wtórnego scenariusza.
 • Alicja Olkowska

  Filmowa podróż z Magdaleną Cielecką i Martą Nieradkiewicz momentami mocno się dłuży, bywa wyboista i męcząca. Są momenty, gdy rzeczywiście akcja przyspiesza i robi się „gęsto” od emocji, zwłaszcza w finale, jednak to trochę za mało, by dać wyższą ocenę.
 • Tomasz Zacharczuk

  Kino drogi trochę bez celu. W fabule on oczywiście jest, ale emocjonalnie chyba nie dojechałem tam, gdzie życzyliby sobie tego twórcy i ja sam. Jedna konkretna scena w połowie filmu i ta mocniejsza na koniec to jednak mało. Ubogo w scenariuszu i dialogach, ale przebogato w aktorskiej jakości. Duet Nieradkiewicz - Cielecka do ozłocenia. I za to głównie ocena w górę. W innej konfiguracji (szczególnie bez Cieleckiej) ten film dużo by stracił.

Opis filmu

Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz jako siostry w porywających kreacjach aktorskich, jakich w polskim kinie nie było od lat. „Lęk” nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego zabiera widzów w podróż poprzez śmiech i łzy, miłość i nienawiść, radość i smutek, aż do poruszającego finału, który zostaje w sercu na zawsze.

Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem - spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas rozmów, kłótni, płaczu i śmiechu. Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem?

Obsada

Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Sabine Timoteo

Opinie (3)

 • Beznadziejny

  Nawet jedna gwiazdka to za dużo. Nuda, przewidywalny. Scena seksu między siostrami to zupełna paranoja! - Cielecka grająca postać urodzona w 1981 roku to chyba jakiś żart

  • 3 1

 • Świetny

  Poszłam na ten film po rekomendacji Karoliny Korwin-Piotrowskiej, która usłyszałam w radiu.
  I podzielam jej zdanie, ten film po prostu trzeba zobaczyć. Rewelacyjne obie glowne role damskie, nieoczywiste emocje, dużo do myślenia.

  • 4 1

 • Bardzo przeciętne kino

  Wynudził mnie ten film okropnie ; sztuczna i egzaltowana rola Cieleckiei i fascynująca ,świeża i magnetyzyjąca rola Nieradkiewicz ; brak zaskakujących zwrotów akcji,dialogi płytkie.Zgadzam się jednak z opinią,iż pomysł na film bardzo ciekawy ,porusza marginalizowany w Polsce temat eutanazji .Oby więcej filmów poruszających kwestię wspomaganego samobójstwa.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia