Powrót do listy filmów
fpff2022

Film - Konkurs główny

Iluzja
6.2
14 ocen
1 godz. 30 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Marta Minorowicz    scenariusz: Piotr Borkowski, Marta Minorowicz
premiera: 9 września 2022 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 5.3
 • Alicja Olkowska

  Czuję niedosyt, bo wiem, że z tej opowieści dałoby się wyciągnąć znacznie więcej. Agata Buzek koncertowo odnalazła się w trudnej roli matki, która traci dziecko, jednak na koniec widzowi czegoś brakuje, tę historię dałoby się pogłębić, lepiej poprowadzić. Dałabym 4, ale podwyższam do 5 za pokazanie lokalnych plenerów. Dawno nie było w kinie tak trójmiejskiego filmu.
 • Tomasz Zacharczuk

  Oglądanie tego filmu to jak powolne zapadanie się w ruchomych piaskach. W pewnym momencie nie da się już z nich wygrzebać i nikt nie wyciąga nam pomocnej ręki. Niby kryminał, niby psychologiczny dramat. Niby jawa, niby sen. Tego "niby" jednak jest zdecydowanie za dużo, a za mało konkretów. Do tych nielicznych należą na pewno niezła rola Agaty Buzek i doskonały klimat zanurzonego w onirycznej szarości Trójmiasta, które jest tutaj nie tyle tłem, co zbiorowym i niemym aktorem tego, bądź co bądź, nużącego i rozczarowującego spektaklu.
 • Magda Mielke

  Wizualizacja rozpaczy, godzenia się ze stratą i niemożności ukojenia bólu. Przepełniony szarością, przygnębieniem i smutkiem kryminał pozbawiony intrygi. Mozolnie budowana historia na koniec jednak skręca w niespodziewanym kierunku, nieco psując atmosferę. Warto obejrzeć ze względu na ciekawą rolę Agaty Buzek i obecność trójmiejskich plenerów.

Opis filmu

Matka zaginionej córki wiele miesięcy po jej zniknięciu rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne śledztwo. Czasem gra z rzeczywistością, innym razem ją podważa. Doświadczenia te wzmacniają w niej zdolność obserwacji, co w końcu doprowadza ją do postrzegania przekraczającego granicę cudu. Film o sile ludzkiego ducha, o szukaniu pogodzenia i harmonii na przekór tragicznym okolicznościom.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżyserki.

Obsada

Agata Buzek, Karol Bernacki, Sandra Drzymalska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Marcin Czarnik

Opinie (4)

 • Zaliczony seans sala nr 6 19.30 (12.09) ocena 5, nieoczywiste kino, takie w sumie zagadkowe (Gdynia, Gdansk w obiektywie)

  lubimy takie oszczedne filmy, gdzie kroloje pomysl, detal, dzwiek, obraz, malo dialogow....wsluchujemy sie wtedy w calosc

  • 1 0

 • Ale podoba się młodzieży.

  Ale żal, tylko to debiut, a młode roślinki trzeba chronić, bo rosną. Montaż do kitu, to sprawa reżysera. Scenariusz, dobry temat, mistyczne założenie, ale wyszedł pseudokieslowski. Miss Buzek to najzdolniejsza aktorka swojego pokolenia, ale w tym filmie bywa kiczowata, choć się stara. Trójmiasto pokazane filmowo gorzej niż Wałbrzych, a to miejsce od zawsze w filmie polskim tak atrakcyjne, że chce się w nim albo wyskoczyć z pociągu lub z okna, ewentualnie otruć Vega burgerem. Szkoda, bo w talentach twórców i pomyśle scenariuszowym był świetny potencjał.

  • 0 0

 • polecam

  polecam
  zwłaszcza osobom z Trójmiasta.

  Agata Buzek
  i pani komisarz nagrodzona na festiwalu w Gdyni za rolę drugoplanową.

  • 0 0

 • 6 pazdziernika ostatni seans?

  Tak?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia