Powrót do listy filmów
fpff2023

Film - Konkurs główny

8.1
69 ocen
1 godz. 59 min.
produkcja: Polska
gatunek: Thriller, Psychologiczny, Polityczny
reżyseria: Jan Holoubek    scenariusz: Andrzej Gołda
premiera: 29 września 2023 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 6.8
 • Anna Starostka

  Potencjał fabularny był ogromny, tylko zabrakło decyzji, który wątek ma być tym najważniejszym. Bardziej niż thriller jest to opowieść o szpiegowskim życiu i rodzinnych koneksjach. Wątek Jana (Tomasz Schuchardt) został dosyć szybko odpuszczony i sam bohater pojawiał się sporadycznie. Chociaż dobrze się patrzy na znakomitego Jakuba Gierszała, to jednak tęsknym okiem czekałam na sceny z życia Bitnera. Akcja nie zdążyła się dobrze zawiązać, a już był koniec filmu, mimo dwóch godzin seansu. Coś tu poszło nie tak. Jednak warto podejść do seansu z pełną uwagą i zaangażowaniem. Dodatkowym atutem są zdjęcia i doskonała muzyka Jana Komara. Niewątpliwie Holoubek swoim poprzednim filmem "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" wysoko postawił poprzeczkę.
 • Magda Mielke

  Ciekawy film szpiegowski z dobrą obsadą. Wszystkiego jest tu po trochu: thriller łączy się z dramatem obyczajowym, intryga z historią trudnej miłości i okrucieństwem totalitaryzmu. Niestety, i tak czegoś zabrakło. Z pozoru skomplikowaną intrygę widz jest w stanie rozwiązać w kilka chwil. Przez 3/4 czasu ekranowego budowany jest wspaniały, skąpany we mgle, subtelnej muzyce i zimnych kadrach klimat tej opowieści, który w jednej chwili ulatnia się przez komiczną scenę spotkania ojca i syna w polu. Później historia leci na łeb, na szyję, żeby zdążyć wszystko spiąć i wyjaśnić. Zabrakło emocji, napięcia, rytmu, scen wbijających widza w fotel. Dużą zaletą jest za to oglądanie kadrów z Trójmiasta i udającego Strasburg Wrocławia.
 • Alicja Olkowska

  To pewnie będzie jeden z najwyżej ocenionych filmów festiwalu, ale czuję niedosyt. Świetnie zagrany, dobrze nakręcony, wspaniała muzyka, ale emocji brak. Niespecjalnie zaangażowałam się w przemianę bohatera, w którego wcielił się Jakub Gierszał. Niewiele emocji wywołała we mnie ta historia. Samo zakończenie pozostawia niedosyt, brakuje też domknięcia opowieści i informacji co stało się z „sobowtórem”, jak potoczyły się jego dalsze losy (skoro to opowieść na podstawie prawdziwych wydarzeń). To mimo wszystko cenny film dla Trójmiasta ze względu na wiele znajomych lokalizacji, efektownie pokazanych i zmienionych na potrzeby akcji, ale czy to będzie mój tegoroczny faworyt? Niestety nie.
 • Tomasz Zacharczuk

  Znakomity thriller szpiegowski. Bliżej mu do "Szpiega" Alfredsona aniżeli bondowskich widowisk. Niekoniecznie bowiem o akcję tu chodzi, a o precyzyjną budowę napięcia i misterne konstruowanie fabuły skoncentrowanej na kradzieży tożsamości. Świetni Gierszał i Schuchardt (choć jego wątek jest trochę jednak marginalizowany w tej opowieści), równie świetnie poprowadzeni przez Holoubka. Technikalia na wysokim poziomie, klimat gęsty, a sama historia wciągająca. Mocny kandydat do nagród. Gdańskie plenery ukryte na dalekim planie, ale zgrabnie zostały wplecione w opowieść.

Opis filmu

Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Obsada

Emily Kusche, Jakub Gierszał, Wiktoria Gorodeckaja, Katarzyna Herman, Tomasz Schuchardt

Opinie (8)

 • Opinia wyróżniona

  byłam

  Mega dobry byłam na festiwalu. Polecam. Trzyma w napięciu gra psychologiczna, bohaterzy 1 klasa zagrani, kostiumy i rekwizyty, plany z epoki brawo! Była nawet scena kazania Popiełuszki o wolności w sercach! Dylematy moralne, i pobudki bohaterów rzeczywiste i przypominające o ludzkiej naturze zła. Główny bohater podwójny, a młody G. grający świetnie psychopatycznego szpiega genialny, jego alter ego również; pogubiony w swej tożsamości bohater grający przez T. Sz . b. realny. Film zgarnie laury.

  • 25 0

 • To chyba na podstawie historii polskiego szpiega Jerzego Kaczmarka

  Komunistyczny szpieg ukradł cudzą tożsamość i wyjechał do RFN. Ta mistyfikacja uruchomiła łańcuch tragicznych wydarzeń. Posługując się tożsamością Heinza Petera Arnolda vel Janusza Halickiego, mieszkańca Trójmiasta niemieckiego pochodzenia, Kaczmarek szpiegował w Bremie, w ówczesnych Niemczech Zachodnich w latach 19781985

  • 14 0

 • (2)

  Szkoda,że w ,,Jugosławii' widoczny był w tle pomnik na Westerplatte.

  • 3 3

  • Łoj tam łoj tam

   Widziałam wiele innych rzeczy ale co to ma za znaczenie. Może film był za trudny dla Ciebie.

   • 2 3

  • Ojejku jejku!

   A Strasburg kręcili na Elżbietańskiej, a Grudziądz na Biskupiej. My to wiemy, ale 99% widzów się nie połapie. To się nazywa magia kina.

   • 4 0

 • Świetny film

  Świetny film, nie zauważyłem jak zleciały dwie godziny

  • 12 1

 • Film ciekawy choć w środku lekko bym uciął kilka scen.

  • 5 3

 • Bravo

  Film bardzo dobry, zdjęcia super z wybrzeża i nie tylko....Najlepszy jaki widziałam w tym roku.Polecam dla tych,którzy chcą pogimnastykować mózg.

  • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia