Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

Cicha ziemia
6.2
20 ocen
produkcja: Polska
gatunek: Dramat
reżyseria: Agnieszka Woszczyńska    scenariusz: Agnieszka Woszczyńska, Piotr Litwin
premiera: 26 sierpnia 2022 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 4.5
 • Alicja Olkowska

  Sporo tu dłużyzn i scen, w trakcie których widz oddala się myślami od tego, co dzieje się na ekranie, choć są momenty, gdzie emocje buzują między głównymi bohaterami. Niestety, jest ich za mało.
 • Anna Starostka

  Raczej nudna i przewidywalna ziemia. Długie, symboliczne ujęcia, odpowiednio trzymały nastrój filmu, ale jednocześnie męczyły. Niekiedy na próżno było szukać w nich sensu. Trudno powiedzieć czy to brak pomysłu, czy brak odwagi reżyserki zaprowadził nas na te kiepskie, włoskie wakacje. Mimo to warto wybrać się na seans i wytrwać do końca dla ostatniej sceny. Tylko tyle i aż tyle.
 • Tomasz Zacharczuk

  Gdzieś podczas tych filmowych wakacji na rozpalonej słońcem i pięknie skadrowanej Sardynii uschła w pewnym momencie zarówno fabuła, jak i towarzyszące opowieści emocje. Niezły punkt wyjścia w postaci kilku celnych spostrzeżeń w mikro (instytucja małżeństwa) i makro (kondycja zachodniej Europy) skali, ale całość zaserwowana została w mało przystępnej formie. Szkoda, że twórcy nie poszli w stronę czarnej komedii lub rasowego kryminału, gdzie poruszane przez reżyserkę aspekty polityczne i społeczne byłyby wartościowym uzupełnieniem wciągającej intrygi.
 • Magda Mielke

  Film o białych, bogatych, skostniałych mentalnie i pustych w środku ludziach. Odważny, ambitny i emocjonalnie surowy debiut. Niestety, brak tu dystansu, krzty humoru i oryginalności. Zbyt dosłowne metafory, dialogi pozbawione błyskotliwości i bohaterowie, których ciężko obdarzyć sympatią. Ja bym z nimi na wakacje jechać nie chciała.

Opis filmu

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora „Niepamięci” Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia. Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”. Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

Obsada

Marcello Romolo, Jean-Marc Barr, Alma Jodorowsky, Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska

Zwiastun

Opinie (7)

 • Rozczarowanie (1)

  Pomysł na historię ciekawy ale czym dalej tym gorzej. Film jest po prostu nudny, główna aktorka z jedną miną przez cały film, dłużące się ujęcia, słabe dialogi. Plus dla dźwiękowca bo można było zrozumieć co mówią aktorzy, a w polskich filmach różnie z tym bywa. Nie polecam

  • 6 2

  • W kinie polskim...

   Czyli polskiego kina ciąg dalszy" A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje...".

   • 3 1

 • Gniot

  Powinni oddawać pieniądze, za tak marne filmy- bo czasu już niestety nikt nie zwróci. Przeintelektualizowane, nudne kino bez wyrazu, chociaż pomysł na film dobry....
  Gra aktorska tak marna, że gorzej już chyba się nie da, smutek,,smutek i jeszcze raz smutek.

  • 5 1

 • Ciężki film, zmarnowany potencjał

  Bardzo ciężki film, pomysł wydaje się dobry i fabuła mogłoby też tak być, jednak wiele jej zabrakło. Można by pewnie szukać porównań do Zbrodni i kary pod kątem tworzenia klimatu i podobnego oddziaływania na widza, jednak na to film był trochę zbyt płytki. Może gdyby dialogi były lepsze.. Poza tym pewne rzeczy można byłoby pokazać subtelniej, aby widz je sobie dopowiedział, a włożenie ich palcem w oko odbiorcy to zawsze słaby wybór. Dla mnie ten film to takie 3/10

  • 1 1

 • Świetne, rasowe kino.

  Zaskakująco dojrzałe jak na wiek ekipy. Dziś na pokazie w teatrze okazało się, że naprawdę dziewuchy górą. To dobrze, bo dość już kobietek maskotek w kinie. Bardzo dobra gra aktorska, fantastyczne zdjęcia i zniewalająca ścieżka dźwiękowa. Uniwersalne przesłanie. I niestety prawdziwe, tylko ... Film powstawał przez lata, dzisiaj te parę powinien zagrać duet o innej kolorystyce, schemat czarno biały już jest anachroniczny

  • 1 2

 • Słebe kino

  Nie wiadomo dla kogo ten obraz. Czekałam na jakąś kulminację. Nic. Nuda i irytacja....a takie były nadzieje!!! Zupełnie Państwu nie polecam.

  • 0 1

 • a ja polecam

  film trzeba zrozumieć
  podobał mi się

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia