Film

Ułaskawienie 5.5
Ułaskawienie

ocena: 5.5 / głosów: 33110

(4 opinie)
produkcja
Czechy
gatunek
Dramat
premiera
22 lutego 2019 (Polska)
31 sierpnia 2018 (Świat)
reżyseria
Jan Jakub Kolski
scenariusz
Jan Jakub Kolski
czas trwania
1 godz. 40 min.

Obsada

Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta

Opis filmu

Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Oceny dziennikarzy

średnia 5.5
 • Łukasz Rudziński

  Niezwykle intymny, kontemplacyjny film, spinający klamrą dwa rodzinne dramaty związane z osobą reżysera Jana Jakuba Kolskiego: losy jego dziadków, którzy chcieli przetransportować ciało zamordowanego w Polsce Ludowej syna - żołnierza AK (wujka reżysera) oraz - bardziej symbolicznie - losy córki, zmarłej w wypadku spowodowanym przez Grażynę Błęcką-Kolską, w filmie grającą babcię Kolskiego. Wraz z filmowym mężem (Jan Jankowski) wyrusza ona w osobistą drogę krzyżową z trumną swojego dziecka.
 • Artur Kornacki

  Wolne opowiadanie, piękne zdjęcia, ale film nie dla wszystkich. Typowy dla reżysera.
 • Alicja Olkowska

  Tęskniłam za wrażliwością Jana Jakuba Kolskiego, ale „Ułaskawienie” ogląda się z trudem. Mozolna akcja, dłużyzny, które nic nie wnoszą. Cieszy powrót Błęckiej-Kolskiej i Globisza.
 • Marta Apanowicz

  Film drogi w stylu Kolskiego. Doskonała rola Jana Jankowskiego.
 • Jarosław Kowal

  "Nie jestem człowiekiem, jestem koniem!" - wykrzykuje Jurgen i przemienia się w superbohatera, który samodzielnie potrafi wciągnąć pod górę wóz z załadowaną trumną. Podobnych niedorzeczności jest tutaj mnóstwo, a każdej przyświeca rycerska idea honoru... Chyba, że akurat ukazują się wyrwane z kontekstu komentarze opatrzone zdjęciami z kamery 16mm - wtedy nagle nastrój się zmienia i dostajemy komedię. Nierówny film pełen absurdów, a w dodatku potwornie nudny.
 • Tomasz Zacharczuk

  Typowy film Kolskiego. Niespieszna narracja, oszczędne dialogi, aktorski minimalizm i głęboko zakorzeniona w osobistych wspomnieniach opowieść. Kolejny festiwalowy tytuł ze świetnymi zdjęciami. Zdecydowanie lepsza pierwsza część filmu. Kino, które potrafi skupić uwagę tylko fragmentami, choć jest to propozycja warta uwagi.

Opinie (4)

 • Ulaskawienie

  Świetne romantyczne i piękne zdjęcia Juliana A.Ch. Kernbacha wspierające treść i atmosferę czasu , uzupełniające narrację. Bardzo dobrze obsadzone główne role, znakomici aktorzy. Scenografia i kostiumy wpisują się w czas akcji filmu, wspierają dramat i tagedię tamtych ubeckich lat powojennych w Polsce.
  Reżyser Jan Jakub Kolski mówi nam min., że nawet w tych trudnych , niebezpiecznych czasach ludzie, którzy szukali pomocy jednocześnie jej udzielali jej tym , od których tą pomoc dostali. Przypomina i pokazuje, że trzeba mieć odwagę, żeby w ekstremalnych warunkach pomóc innym. Film ten mówi o miłości, o wzajemnym szacunku, o prawdziwym patriotyźmie, o odwadze i wytrwałości.

  • 3 0

 • Ułaskawienie

  Głęboko poruszający,świetna gra aktorów.To nie rozrywka typu "Planeta singli".Warto obejrzeć

  • 1 0

 • Czy ktoś wie, dlaczego film jest formalnie czeską produkcją? (1)

  Polski reżyser z Wrocławia, polska obsada, kręcony głównie w Polsce, sfinansowany z polskich źródeł.
  Może chociaż mówią tam wszyscy po czesku?

  • 3 0

  • Piniądze

   Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o piniądze. Jakieś sprawy ulg podatkowych?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Przydatne informacje

Zdjęcia