Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

Orlęta. Grodno ‘39
6.3
38 ocen
1 godz. 44 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz    scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz
premiera: 9 września 2022 (Polska)

Oceny dziennikarzy

  • Tomasz Zacharczuk

    Pierwsza połowa filmu zaskakuje wnikliwym społecznym zarysem przedwojennego Grodna, w którym etniczne starcia obserwujemy z perspektywy dziecka. Później na pierwszy plan przebija się już niestety dość toporne kino wojenne, którego główną amunicją są gra na emocjach widza i zupełnie niepotrzebna brutalizacja niektórych scen. Kilka razy filmowcom udaje się uciec od martyrologicznych schematów polskiego kina historycznego, lecz w ogólnym rozrachunku "Orlęta" nie odbiegają od tego, co już w rodzimych filmach wojennych widzieliśmy. Ogromne brawa dla młodego Felka Mateckiego. Ostatni kadr skupiony na jego twarzy wżyna się w pamięć.

Opis filmu

Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto. Jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

„Orlęta” to pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Obsada

Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Mastalerz, Filip Gurłacz

Opinie (10) 1 zablokowana

  • Orlęta Grodno

    Nie mogę się doczekać kiedy ten film zobaczę w kinie

    • 7 4

  • Wydaje sie cuekawy. Na pewno obejrze.

    • 4 2

  • No i po co było kręcić kolejny film o wojnie? (3)

    Jest ich już i tak całe mnóstwo i wszystkie są bardzo ciężkie i dołujące. Poza tym wojnę oglądamy i tak w mediach praktycznie non stop. Mam wrażenie, że cały przekaz jaki stamtąd idzie ma na celu obudzić w nas maksymalną nienawiść do Rosji i Rosjan - a ten film ma to jeszcze dodatkowo wzmocnić. Chyba już wystarczy z tym sianiem nienawiści, bo godzi to także w zupełnie niewinnych ludzi - tych wszystkich, których jedyną "winą" jest to, że mieli to nieszczęście urodzić się Rosjanami.
    Wiem już, kto ten film sponsoruje. Czy faktycznie, jako społeczeństwo jesteśmy szczuci do wojny z Rosją? Mamy Rosjan
    znienawidzić i chcieć się z nimi bić?
    Wstyd mi też za moje miasto Gdańsk. Wszędzie widać hasła: "Jestem tolerancyjny/a, ale... Każdy jest równy/a, ale...Tu nie ma miejsca na żadne ale!" No właśnie... Tolerancja ma dotyczyć niby wszystkich - oczywiście za wyjątkiem Rosjan. To same miasto Gdańsk wymówiło Rosjanom ich Dom Kultury, który prowadzili od kiedy tylko pamiętam, w którym za darmo puszczali filmy i uczyli ludzi języka. Tak, wiem: jest wojna i mamy teraz "ukro-amok" i "ruso-histerię". Dlaczego jednak nie mamy "palestyno-amoku" lub choćby "palestyno-filii" i "izraelo-histerii"? Dlaczego media milczą o tym, co robią Izraelici, czyli Żydzi Palestyńczykom? Przecież sytuacja jest analogiczna. Zamiast tego organizujemy "Dni Kultury Żydowskiej". Hipokryzja pełną gębą.

    • 6 21

    • (1)

      90 procent jest winnych i wiedzą co się dzieje, tylko udają głupich albo bezczelniej popierają swojego psychopatę i bardzo dobrze że są takie firmy. Precz z ruskami z miasta

      • 1 2

      • Cóż, obawiam sie, że dałeś sobie wyprać mózg propagandzie...

        sączącej się zewsząd. Nie hejtuj, tak poza tym. Jakbyś słyszał o projekcie "Niebiańska Jerozolima", jakbyś interesował się historią najnowszą i tym, co naprawdę działo się od 2014 r. na Ukrainie - to byś takich głupot nie wypisywał. Uważam, że nie wolno hejtować nikogo, zwłaszcza w mieście które głosi hasła, że wszyscy ludzie są równi - niestety, w praktyce okazuje się, że są wyjątki i jest dziwne przyzwolenie na hejt wobec Rosjan. Za to Amerykanie, którzy wszczęli już tyle wojen, czy też Żydzi - traktowani są jak "święte krowy" w Indiach. Dlaczego robi się dla nich wyjątek?
        I wreszcie w jakim stopniu sam czujesz się odpowiedzialny za działania naszego rządu? W jakim stopniu sam chciałbyś odpowiadać za decyzje jakie podejmie np. Kaczyński, Morawiecki czy Duda?

        • 1 2

    • Popieram bo rzadko można przeczytać wpis kogoś , kto myśli, widzi dalej i lepiej, Wszędzie tylko ulepieni ze śniegu przez "nasze" obce lub podległe obcym media.

      • 1 1

  • orlęta to broniły Lwowa przed wiadomo kim

    ale teraz to chyba nie wolno o tym pomyśleć, a co dopiero napisać

    • 6 1

  • Jak w tv

    TVP sponsorowała i wyszedl jak film z TV
    Ale "wyzwolicieli" pokazano jak należy! I miło zobaczyć Wojtusia z M jak Miłość jak wykorzystuje to czego się nauczyl. Nie rozumiem tylko szkolnej-teatralnej dynamiki tej postaci: bohater, który ciągle biegnie.... Trochę mi się skojarzył z Gavroszem z Nędznicy...

    • 1 2

  • Słabizna

    Mimo iż nie jestem krytykiem,staram się w filmie znalezć dobre strony.
    Niestety ten wypada dużo poniżej oczekiwań.
    Historia bardzo naciągana,postacie mocno zaszufladkowane...
    Lepiej wypada "Czterej pancerni i pies".

    • 2 5

  • Bardzo fajny film.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia