Film

6.3
Obywatel Jones

ocena: 6.3 / głosów: 60110

Obywatel Jones (9 opinii)

produkcja
Polska
premiera
10 lutego 2019 (Polska)
reżyseria
Agnieszka Holland
scenariusz
Andrea Serdaru-Barbul
czas trwania
2 godz. 21 min.

Obsada

James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Kenneth Cranham, Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska, Beata Poźniak-Daniels

Opis filmu

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Nasza recenzja

W służbie prawdy. Recenzja filmu "Obywatel Jones"

25 października 2019 (32 opinie)

W nagrodzonym w Gdyni Złotymi Lwami thrillerze politycznym Agnieszka Holland przede wszystkim definiuje prawdę w kategoriach towaru deficytowego, którego reglamentacja prowadzi nie tylko do historycznych zaniedbań i zafałszowania rzeczywistości, ale potrafi boleśnie uderzyć w jednostkę. Przed kilkoma dekadami przekonał się o tym pewien walijski dziennikarz, którego historia posłużyła za kanwę...

czytaj więcej

Alicja Olkowska
Ocena: 5 (21 września 2019)
Porządnie zrobiony film z dopracowanymi zdjęciami, świetną muzyką i dobrym aktorstwem. I tyle. Chyba jednak reżyserka za szybko „prześlizgnęła” się przez najmocniejszy wątek, czyli wielki głód na Ukrainie. Zaś budowanie akcji w Londynie i Moskwie ciągnęło się w nieskończoność i było zwyczajnie nudne. Oczekiwałam więcej.
Łukasz Rudziński
Ocena: 8 (21 września 2019)
Bardzo efektowne kadry (świetna praca kamer, zabawa kolorem), bardzo dobre aktorstwo międzynarodowej obsady, wartka akcja, ukazująca przerażający głód w międzywojennej Ukrainie oczami brytyjskiego korespondenta, wreszcie bardzo dobra, pozbawiona patosu reżyseria Agnieszki Holland. Typowo hollywoodzka opowieść, zrobiona z rozmachem i polotem. Szkoda, że tak mało w niej polskich aktorów, chociaż ci, którzy się w niej znaleźli, grają bardzo dobrze. Jeden z kandydatów do Złotych Lwów.
Marta Apanowicz
Ocena: 9 (21 września 2019)
Czy warto być uczciwym? Czy warto mówić prawdę i ponosić wszystkie związane z tym konsekwencje? Choć Holland przenosi nas do lat 30. ubiegłego wieku, opowiedziana historia (oparta na faktach zresztą) jest jak najbardziej na czasie. I warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Świetna gra aktorska, wspaniałe zdjęcia i współgrająca muzyka. Warto zobaczyć.
Tomasz Zacharczuk
Ocena: 8 (20 września 2019)
Na przemian porywający, przerażający i intrygujący, w którym Holland w mądry i wyważony sposób opowiada o totalitaryzmie, Wielkim Głodzie oraz istocie dziennikarstwa. Znakomita praca kamery, nienaganne aktorstwo i świetnie oddająca klimat epoki scenografia. Film historyczny, który opisuje jednak wiele współczesnych zjawisk w zakresie polityki i mediów. Znajdzie się na pewno w czołówce walki o najważniejsze nagrody w Gdyni. Ważne kino, które świetnie się ogląda.
Jarosław Kowal
Ocena: 7 (20 września 2019)
Holland ponownie w wysokiej formie, tym razem w historii z jednej przypominającej jej wczesne filmy (chociażby zupełnie inne, ale równie dramatyczne zmagania młodego mężczyzny w "Europa, Europa"), z drugiej bardzo hollywoodzkiej, skrojonej niemalże pod nagrody na festiwalach. W konsekwencji "Obywatela Jonesa" ogląda się bardzo dobrze, momentami jest przejmujący i potrafi podnieść napięcie, ale do pewnego stopnia jest także filmem bardzo bezpiecznym.

Opinie (9) 2 zablokowane

 • Indiana Jones ??? (2)

  Film trwa 2 godziny 21 minut...
  Czy ludzie wytrwają na tak nudnym temacie ???
  Kolejny przykład filmu zrobionego ...no właśnie ...dla kogo ???
  No i pytanie - Czy ten film by powstał bez państwowego dofinansowania ?
  Dlaczego reżyser i wytwórnia nie inwestuje sama swoich pieniędzy w produkcję ?
  Zapewniam że gdyby odebrać dofinansowanie , połowa filmów pani Holland by nie powstała...
  Zapewniam że większość gniotów by nie powstała...Co jest dobra dla widza.

  • 23 60

  • jakiś zaburzony jesteś...?

   to samo klepanie pod każdym filmem, no i znaków zapytania tak dużo...

   • 12 2

  • Hhahahaha, właśnie oceniłem za najciekawiej zapowiadający się tytuł festiwalu. ;)

   • 4 2

 • A.Holland , tylko on rozumie o co jej chodzi

  zawodzenie i nic więcej

  • 17 31

 • mądry, głęboki, przejmujący i trzymający w napięciu

  Tylko ktoś komu w kinie potrzebna jest rozrywka do rozpuku może mieć o tym filmie opinię tak krytyczną jak te powyżej. Choć raczej wyczuwam polityczny hejt na p. Holland. Systematyczny, programowy.

  • 36 10

 • Bardzo ważny

  Cudowne kino . ...jak opisywać świat jak

  • 11 8

 • Fenomenalny film

  Ten film to arcydzieło. Genialne kadry, wstrząsająca, prawdziwa opowieść o dziennikarzu, który walczył o prawdę. Sceny głodu na Ukrainie i sowiecki mechanizm władzy pozostają w pamięci i budzą sumienie. Postać Garetha Jonesa pokazana bez patosu, pociągająca bezkompromisowością jego postawy. Warto zobaczyć na dużym ekranie!

  • 13 2

 • Przejmujący, poruszający, przygnębiający.
  Niezwykle sugestywny obraz ukazujący starcie dwóch postaw: altruizm, dążenie do prawdy i przyzwoitość w postępowaniu kontra cynizm władzy i dążenie do sukcesu za wszelką cenę, nawet kosztem kłamstw i cudzej śmierci.
  Holland i jej aktorzy osiągnęli taki efekt dzięki rozbudowanej opowieści i wyraźnie narysowanym postaciom, a nie poprzez epatowanie tragedią Wielkiego Głodu.
  Według mnie to duże osiągnięcie i znak dojrzałości twórców.
  Tragedia ukraińskich rolników jest pokazana oszczędnie, ale tych kilka scen ma w sobie wielką moc. Jest w nich całe spektrum nieszczęścia, którym był Wielki Głód.
  Wyszłam z kina wprost skostniała.
  Świetne kino. Prawdziwe.
  Co zrobić z taką wiedzą?

  • 10 2

 • Film jest bardzo dobry.
  Ma stosunkowo niskie oceny, gdyż nie jest banalnym prostym filmem dla mas.
  Niesamowita historia, dobra gra aktorska.

  • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Przydatne informacje