Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

6.3
273 oceny
2 godz. 13 min.
produkcja: Polska
gatunek: Obyczajowy
reżyseria: Wojciech Smarzowski    scenariusz: Wojciech Smarzowski
premiera: 28 września 2018 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 8.5
  • Łukasz Rudziński

    Smarzowski niezmiennie w wysokiej formie, z przenikliwym oglądem rzeczywistości, z dbałością o szczegóły i dobrymi, sprawdzonymi już aktorami. Tym razem zawodzi nieco scenariusz, dość lekkostrawny, jak na tę tematykę, ze zbędnym wątkiem sióstr Betanek i naiwnymi skrótami. To jednak wciąż jedna z najlepszych propozycji tegorocznego FF w Gdyni.
  • Artur Kornacki

    Spodziewałem się po filmie i Smarzowskim o wiele więcej. Dużo rzeczy nie zostało w nim poruszonych. Myślałem, że będzie mocniejszy. Dla mnie za łagodny - czyżby jakaś cenzura?
  • Alicja Olkowska

    Film, który powinnien obejrzeć każdy. Nie dlatego, bo jest o KK, ale ponieważ pokazuje jak władza, pieniądze i pycha niszczą człowieka jako jednostkę. Do podobnych nadużyć mogłoby dojść w każdej grupie społecznej. Pech chciał, ze akurat ta powinna świecić przykładem. Fakt, Smarzowski ma na koncie już lepsze filmy, ale tym razem nie tylko o kino chodzi. Niekończące się owacje po seansie są aż nadto wymowne.
  • Marta Apanowicz

    Obawiałam się, że Smarzowski nie sprosta ani tematowi ani wysoko postawionej przez siebie poprzeczki. Tymczasem po raz kolejny reżyser udowodnił, że w tym, co robi jest po prostu świetny. Spójność, przyczynowość, bez oceniania i niepotrzebnego moralizowania. Plus świetna gra aktorska. Wśród festiwalowych propozycji to tytuł, który po prostu zobaczyć trzeba.
  • Jarosław Kowal

    Zwiastun "Kleru" został przyjęty chłodno. Wielu wieszczyło przemianę Wojciecha Smarzowskiego w Patryka Vegę dla intelektualistów, ale na szczęście tak się nie stało - dostaliśmy film niejednoznaczny i wielowątkowy, na tyle wyważony, aby nikogo nie urazić, a jednocześnie pobudzjacy do refleksji. Prawdopodobnie jedyny film, który może stanąć w szranki z "Zimną wojną".
  • Tomasz Zacharczuk

    Bezkompromisowy, nadto czytelny i sugestywny. Smarzowski nie zawiódł i potwierdził swój nietuzinkowy warsztat. Chwilami wstrząsa, niekiedy śmieszy, choć z wyraźną nutą goryczy. Przede wszystkim jednak reżyser opowiada w taki sposób, że ciężko oderwać nawet na chwilę wzrok od ekranu. Kontrowersji będzie co nie miara, choć nie jest filmem wymierzonym w katolików. To bolesna opowieść o ludzkim zepsuciu i zatęchłym systemie, który wymaga naprawy. Mocne kino, które powinno służyć dyskusji,nie walce.

Opis filmu

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Obsada

Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Izabela Kuna

Opinie (199) 6 zablokowanych

  • Jeszcze jedno.

    Kiedy Smarzowski nakręcił "Drogówkę", nie było szczególnych protestów ze strony policji, że niby same pijaki, alfonsy i złodzieje. Nie widzę też powodu, dla którego kościół miałby się pieklić. Może tylko pomóc, a nie zaszkodzić.

    • 2 2

  • W ogrodzie rosną piękne kwiaty i zawsze trafi się parę chwastów. (1)

    Tak jak w każdej społeczności.
    Dlaczego pokazano tylko chwasty? A gdzie jest cały ogród? Obsesja i głębokie ograniczenia reżysera.Od dziecka jestem przy Kościele w różnych miejscach i nikt nigdy mnie nie dotknął.
    film rąbanka.

    • 7 1

    • Dobry właściciel ogrodu wyrywa chwasty a kwiaty pielęgnuje.

      Dlaczego KK nie pozwala karać swoich "chwastów?
      O tym jest film.

      • 0 0

  • Przejaskrawiony, nieprawdziwy, tendencyjny!

    Wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w ostatnich 10 latach za pedofilię w Polsce skazano ok. 6 tys. osób, w tym 27 (!) księży, co stanowi 0,09% (!) ogólnej liczby księży w Polsce (31 tys.). Załóżmy, że jest ich 10 razy więcej (co bardzo mało prawdopodobne), będzie to niespełna 1%!!! W dodatku w przypadku księży to wcale nie pedofilia, tylko homoseksualizm. W 80% przypadków chodzi o chłopców w wieku 12-18 lat. (tzw. efebofilia). Dane za Zachodzie są bardzo podobne.

    • 7 3

  • Dobry film, opracowany w szczegółach, świetna obsada

    Na taki film czekałam od dawna. Film o tabu w kościele, o tym czego sami nie możemy zwerbalizować, bo nie można, bo przecież tak było jest i będzie. W końcu Smarzowski, artysta przelewa na ekran fakty i emocje, z którymi trudno dyskutować. Rozbiera hierarchię kościoła na najmniejsze elementy, mechanizmy działające w strukturze łączy płynnie w nadając obszernemu tematowi wielopłaszczynowości od księdza na zabitej dechą wsi przez ambitnego cwanego duchowego z klasą a na ekscelencji kończąc. Wielowątkowość filmu angażuje widza od samego początku, choć brakuje w filmie bohatera z którym możnabyłoby sympatyzować i jednoznacznie się opowiedzieć. Nic w tym filmie nie jest czarno - białe, za nikim widz się nie stawi, każda postać w filmie trzymana jest na odległość, obserwowana. Wychodzę z kina z przeświadczeniem, że szkoda energii na zabawę w kościół, reguły gry są przekupione a władza w rękach tych, w których od dawna się zasiedziała. Taka stajnia Augiasza w nowoczesnej Europie. Smród i przepych w jednym.

    • 3 6

  • Tyle krzyku o nic ...

    Fobie i skazy psychiczne reżysera przeniesione na ekran. Raczej szkoda czasu. Ani nie przeraża ani nie bawi, dość szybko film staje się nużący.

    • 5 0

  • Smutne, że reżyserzy filmowi są wykorzystywani (jak wszystko przez polityków). Lewacy zrobili dużo szumu wokół tego filmu.

    • 2 0

  • Słabo

    Jeden z najgorszych filmów jaki przyszło mi oglądać. Strata czasu

    • 3 1

  • Wybielanie

    Wyjątkowo łagodnie potraktował Smarzowski temat pedofilii i korupcji w kościele katolickim. Porównując jego poprzednie filmy o policji lub Wołyniu, aż dziw, że aż dwóch z czterech głównych bohaterów okazuje się przyzwoitymi ludźmi. Wygląda mi to na to, że trochę bał się reakcji kościoła i kościółkowych na film, który byłby bardziej prawdziwym odzwierciedleniem rzeczywistości. Nie została pokazana wszech ogromna władza kościoła oraz ich niezliczone macki mające wpływ na politykę i ekonomię.

    • 0 0

  • Ksiądz powiedział

    W kościele na kazaniu, ksiądz twierdził że to wszystko propaganda ateistów którzy chcą zniszczyć wiarę w Boga.
    Dobre, prawda :-)

    • 0 0

  • już nie grają?!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia