Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

6.3
273 oceny
2 godz. 13 min.
produkcja: Polska
gatunek: Obyczajowy
reżyseria: Wojciech Smarzowski    scenariusz: Wojciech Smarzowski
premiera: 28 września 2018 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 8.5
  • Łukasz Rudziński

    Smarzowski niezmiennie w wysokiej formie, z przenikliwym oglądem rzeczywistości, z dbałością o szczegóły i dobrymi, sprawdzonymi już aktorami. Tym razem zawodzi nieco scenariusz, dość lekkostrawny, jak na tę tematykę, ze zbędnym wątkiem sióstr Betanek i naiwnymi skrótami. To jednak wciąż jedna z najlepszych propozycji tegorocznego FF w Gdyni.
  • Artur Kornacki

    Spodziewałem się po filmie i Smarzowskim o wiele więcej. Dużo rzeczy nie zostało w nim poruszonych. Myślałem, że będzie mocniejszy. Dla mnie za łagodny - czyżby jakaś cenzura?
  • Alicja Olkowska

    Film, który powinnien obejrzeć każdy. Nie dlatego, bo jest o KK, ale ponieważ pokazuje jak władza, pieniądze i pycha niszczą człowieka jako jednostkę. Do podobnych nadużyć mogłoby dojść w każdej grupie społecznej. Pech chciał, ze akurat ta powinna świecić przykładem. Fakt, Smarzowski ma na koncie już lepsze filmy, ale tym razem nie tylko o kino chodzi. Niekończące się owacje po seansie są aż nadto wymowne.
  • Marta Apanowicz

    Obawiałam się, że Smarzowski nie sprosta ani tematowi ani wysoko postawionej przez siebie poprzeczki. Tymczasem po raz kolejny reżyser udowodnił, że w tym, co robi jest po prostu świetny. Spójność, przyczynowość, bez oceniania i niepotrzebnego moralizowania. Plus świetna gra aktorska. Wśród festiwalowych propozycji to tytuł, który po prostu zobaczyć trzeba.
  • Jarosław Kowal

    Zwiastun "Kleru" został przyjęty chłodno. Wielu wieszczyło przemianę Wojciecha Smarzowskiego w Patryka Vegę dla intelektualistów, ale na szczęście tak się nie stało - dostaliśmy film niejednoznaczny i wielowątkowy, na tyle wyważony, aby nikogo nie urazić, a jednocześnie pobudzjacy do refleksji. Prawdopodobnie jedyny film, który może stanąć w szranki z "Zimną wojną".
  • Tomasz Zacharczuk

    Bezkompromisowy, nadto czytelny i sugestywny. Smarzowski nie zawiódł i potwierdził swój nietuzinkowy warsztat. Chwilami wstrząsa, niekiedy śmieszy, choć z wyraźną nutą goryczy. Przede wszystkim jednak reżyser opowiada w taki sposób, że ciężko oderwać nawet na chwilę wzrok od ekranu. Kontrowersji będzie co nie miara, choć nie jest filmem wymierzonym w katolików. To bolesna opowieść o ludzkim zepsuciu i zatęchłym systemie, który wymaga naprawy. Mocne kino, które powinno służyć dyskusji,nie walce.

Opis filmu

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Obsada

Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Izabela Kuna

Opinie (199) 6 zablokowanych

  • Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony filmem

    Myslqlem ze to na prawde bedzie jakas prymitywna propaganda a ru sie okazalo ze dobry, zaskakujacy scenariusz, niezla gra aktorska, duza dbalosc o szczegoly w tym kostiumy, wnetrza, swietna gra aktorow 2 i 3 planu... No co tu duzo gada swietnie i sprawnie zrealizowane kino i na dodatek bardzo prawdziwe. Pewnie ze nie caly kosxiol jest taki jak to przedstawiono w filmie ale przez to ze caly kosciol kryje i oslania tych przestepcow w sutannach jest tak ubabrany jak by sam w tym uczestniczyl . ewidenty brak instyntu samozachowawczego ktory wyparl instynk stadny . szkoda ...

    • 4 4

  • Co do samego filmu...

    Taki sobie, spodziewałam się czegoś więcej. 6/10

    • 2 2

  • Smutno mi jakoś...

    Smutek a nie gniew, czy odrazę do kościoła poczułam przy napisach końcowych. To, że księża są tylko ludźmi, bładzą i grzeszą, jak wszyscy a nawet bardziej to jesteśmy w stanie zrozumieć. Najgorsze jednak, że ślepo wspierając kościół przez lata, nieświadomie (bardziej lub mniej) akceptowalismy ich wynaturzenia. Sami sobie zgotowalismy taką instytucję ...

    • 7 1

  • Film potrzebny, ale nie błyskotliwy

    Fabuła nie powala na kolana. To raczej zbiór obrazów niż wartka akcja. Nie jest to kino najwyższych lotów. Obejrzałem i nie żałuję, ale do tego filmu na pewno więcej nie wrócę. Dla mnie to, co od lat dzieje się w polskim kościele, nie jest zaskoczeniem, dlatego traktuję dzieło Smarzowskiego jako znaczący głos w dyskusji. Głos niewątpliwie potrzebny, bo trafiający do wielu ludzi. Niestety, jak dzieło filmowe rozczarowuje na całej linii.

    • 6 1

  • Chodząc do kościoła popierasz system który maltretuje dzieci.

    Chodząc do kościoła popierasz system który maltretuje dzieci. Dając kasę na tacę wspierasz i pomagasz gwałcicielom. Jeżeli to by była firma, klub sportowy, lub nawet rząd to cała organizacja by była nazwana kryminalna i zlikwidowana... a kościół istnieje dalej, aktywnie ukrywa pedofilów, niszczy dowody i grozi tym, którzy mają odwagę prosić o sprawiedliwość. Bóg Bogiem, ale organizacja kościelna to jedna wielka mafia.

    • 1 6

  • Po panu Smarzowskim spodziewalam się czegoś dużo lepszego. Dla mnie ten film jest poprostu słaby. Szkoda czasu i kasy.

    • 5 3

  • Świetny film. Warto obejrzeć

    Trzyma w napięciu. Świetna gra aktorska - Braciak niesamowity. Niezłe ujęcia. A co do reszty komentarzy - Prawda niektórych w oczy kole. Prawicowe media doszukaly się nawet czarnych rąk szatana na ołtarzu w jednym z kadrow

    • 3 2

  • Reżyser idzie na łatwiznę

    Reżyser idzie na łatwiznę - drogówka, księża, to zawsze wypali, wiadomo.
    Szkoda talentu.

    • 6 2

  • Smarzowski lubi ser spod krasnoluda

    • 1 1

  • Fajny film

    Powiedzcie mi, czy się przesłyszałem, czy młody kleryk w pewnym momencie gra Mordowiczowi "Deszcze niespokojne" na akordeonie?

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia