Powrót do listy filmów
fpff2022

Film - Konkurs główny

Filip
8.1
12 ocen
2 godz. 5 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Michał Kwieciński    scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 7.5
 • Tomasz Zacharczuk

  7,5. Nareszcie jakiś inna perspektywa drugiej wojny światowej, do tego nakręcona w bardzo sprawnym tempie, ze świetną międzynarodową obsadą i muzyką, która doskonale uzupełnia tę opowieść. Bardzo dobra rola Eryka Kulma jr. Ciekawe spojrzenie na pojęcie patriotyzmu i samotności w obliczu ludzkich tragedii. Michał Kwieciński nakręcił swój najlepszy film. Zdecydowanie warto obejrzeć, zwłaszcza, jeśli znamy twórczość Leopolda Tyrmanda.
 • Magda Mielke

  Obawy były spore (Tyrmand w produkcji TVP), jednak zupełnie niepotrzebne. Na ten film dobrze się patrzy i dobrze się go słucha. Magnetyzuje nie tylko główny bohater i cała międzynarodowa obsada, ale i Toruń w roli Frankfurtu.
 • Alicja Olkowska

  Wielkie pozytywne zaskoczenie! Film od pierwszych minut wciąga widza i zatrzymuje jego uwagę aż do samego końca. Ta smutna historia polskiego Żyda na tle II wojny światowej, opowiedziana jest bez wymuszonego patosu czy gloryfikowania polskich wątków. Tu nie wszystko jest czarno-białe. Fantastyczny film.
 • Anna Starostka

  Michał Kwieciński podjął ryzykowne działanie, zapraszając do tańca twórczość Leopolda Tyrmanda i wyszło mu to doskonale. Czuć tyrmandowski charakter szczególnie w muzycznych inspiracjach. Obraz wojny, tragedii ludzkiej i samotności w innym, odważnym ujęciu. Bardzo udany eksperyment filmowy i świetna rola Eryka Kulma jr.

Opis filmu

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Obsada

Caroline Hartig, Eryk Kulm jr, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Victor Meutelet, Robert Więckiewicz

Opinie (3)

 • Film Filip

  Jestem ciekawa tego filmu

  • 1 0

 • Dobry film

  Nastawiałem się na dobre kino i ten film spełnił moje oczekiwania. Pełne rozmachu dzieło z wartka akcją, ciekawa fabuła inspirowana treścią powieści Leopolda Tyrmanda, brak dłużyzn. Ciekawe, nietuzinkowe postacie i ich psychologia, chociaż nie zawsze zachowane jest w tym obrazie prawdopodobieństwo psychologiczne. Mało prawdopodobne jest np. to by w czasie II wojny światowej dostatnie żyjąca młoda Niemka postanowiła pod wpływem uczucia rzucić całe swoje dotychczasowe życie i zdecydować się na wyjazd z kraju, na dodatek z Żydem. Jak właściwie w każdym filmie, którego akcja dzieje się w czasie wojny, także tu nie brakuje drastycznych scen. Niepotrzebne są moim zdaniem liczne sceny seksu, które właściwie niczego do filmu nie wnoszą. Warto zobaczyć ten film.

  • 4 0

 • Ważny szczegół

  Wiadomości tej nie ma ani w opisie filmu na trójmiasto.pl ani na filmwebie ale historia ta jest adaptacją częściowo autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule co film z 1961 roku. Informacji o tym próżno szukać nawet w samym filmie co wydaje się nieco dziwne, Pan Leopold nie żyje już prawie 40 lat i wspomnienie go oraz jego twórczości nie byłoby niczym złym.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia