Powrót do listy filmów
fpff2023

Film - Konkurs główny

7.5
13 ocen
1 godz. 53 min.
produkcja: Polska
gatunek: Dramat
reżyseria: Robert Gliński    scenariusz: Andrzej Gołda
premiera: 20 października 2023 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 4.5
 • Magda Mielke

  Zbyt czarno-biały i zwyczajnie nudny. W dodatku z papierowymi postaciami. Tęsknotę za kinem moralnego niepokoju czuć na kilometr. Reżyser w lepszej formie niż w „Zieji” czy „Czuwaj”, ale bądźmy szczerzy - poprzeczka była nisko.
 • Alicja Olkowska

  Za dużo tu wszystkiego, jakby twórcy nie mogli się zdecydować co jest najważniejsze i co ma być osią filmu. Być może ta historia lepiej sprawdziłaby się w formie kilkuodcinkowego serialu? Kolejna dobra rola Mateusza Więcławka.
 • Anna Starostka

  Trochę za dużo historycznych, filmowych opowieści w jednym umęczonym stylu. Może ciekawiej byłoby przedstawić filozoficzne dywagacje na temat moralności tytułowego figuranta. Najciekawsze w tym dwugodzinnym seansie były rozterki i wstępy do potencjalnie ciekawych rozmów, które się nigdy nie rozwinęły. Duży plus za bardzo dobrego Mateusza Więcławka.
 • Tomasz Zacharczuk

  Na pewno najlepszy film Glińskiego od paru ładnych lat, ale miałem apetyt na zdecydowanie więcej. Głównie ze względu na bardzo dobrą pierwszą połowę filmu. Potem zaczął się już fabularny chaos, który ciekawie zapowiadający się dramat psychologiczny obrócił w pozbawioną emocji opowiastkę o inwigilowaniu Wojtyły. Finałowa konfrontacja obu postaci niestety pozbawiona większych emocji i niewiele wnosząca do opowieści. Niezły Mateusz Więcławek, ale na więcej nie pozwolił mu scenariusz. Wizualne eksperymenty z bielą i czernią oraz paradokumentalnymi ozdobnikami też okazały się z upływem czasu nużące.

Opis filmu

Psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. Między mężczyzną a nieświadomym jego istnienia biskupem (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.

Obsada

Marianna Zydek, Mateusz Więcławek, Zuzanna Lit, Zbigniew Stryj, Adrian Brząkała

Opinie (2)

 • Bardzo ciekawy film.

  Świetne formalne połączenie oryginalnych dokumentów z fabułą. Klimat Krakowa tamtych lat oddany fantastycznie. Muzyka Koniecznego już jest rekomendacją. Piwnica pod Baranami jak żywa. No i w końcu prawdziwa upiorna morda ubecji w całej wstrętnej okazałości. Mocna scena z obroną Krzyża w Nowej Hucie. I aktorzy, młodzi, na dorobku, ale doskonale zagrali.

  • 2 0

 • Lubię takie filmy to się wybiorę

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia