Film

6.0

ocena: 6.0 / głosów: 90110

Dreszcze

produkcja
Polska
gatunek
Psychologiczny
premiera
23 listopada 1981 (Polska)
reżyseria
Wojciech Marczewski
scenariusz
Wojciech Marczewski
czas trwania
1 godz. 41 min.

Obsada

Tomasz Hudziec, Teresa Marczewska, Zdzisław Wardejn, Jerzy Bińczycki, Marian Opania, Władysław Kowalski, Gosia Dobrowolska, Marek Kondrat

Opis filmu

Marzec 1955. 13-letni Tomek jest świadkiem brutalnej rewizji i aresztowania ojca przez UB. Inteligentny i wrażliwy chłopiec zostaje niedługo potem wysłany przez szkołę na obóz ZMP dla przyszłych liderów. Widząc tam hipokryzję władzy, symbolicznie stawia jej opór jako członek tajnego klubu słuchaczy Radia Wolna Europa, ulega jednak urokowi druhny przewodniczki, uwodzicielskiego i zarazem matczynego wcielenia systemu. O tym, że nie poddał się ostatecznie, świadczą tytułowe dreszcze, które nie opuszczają chłopca od momentu przyjazdu aż po – przyspieszony wskutek wypadków poznańskiego Czerwca’56 – koniec obozu, symbolicznie sygnalizując walkę organizmu zainfekowanego totalitarną ideologią.

Mocno autobiograficzna opowieść o fałszywej inicjacji i uwodzicielskiej sile ideologii. Nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie jeden z najważniejszych i najciekawszych filmów o epoce stalinowskiej, „półkownik” stanu wojennego.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij