Film

5.9
Dolina Bogów

ocena: 5.9 / głosów: 31110

Dolina Bogów (1 opinia)

Valley of the Gods

produkcja
Polska, Luksemburg
premiera
21 sierpnia 2020 (Polska)
17 września 2019 (Świat)
reżyseria
Lech Majewski
scenariusz
Lech Majewski
czas trwania
2 godz. 11 min.

Obsada

Josh Hartnett, John Malkovich, Charlotte Rampling, John Rhys-Davies, Bérénice Marlohe, Keir Dullea, Steven Skyler, Joseph Runningfox

Opis filmu

Film splata ze sobą trzy wątki: pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods. Drugi jest historią najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa. Dotknięty osobistą tragedią, Tauros żyje w ukryciu przed światem i tylko od czasu do czasu ukazuje się publicznie. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Po traumatycznym rozstaniu z żoną, szukając wyjścia z impasu, John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. W tym czasie firma Taurosa, eksploatująca rudę uranu, wykupuje Dolinę Bogów, aby drążyć tunele w świętej ziemi. Zburzony spokój przodków Navajo sprawia, iż skały rodzą mściciela…

Nasza recenzja

Alicja Olkowska
Ocena: 4 (21 września 2019)
Wizjonerskie, metafizyczne kino. Film-pocztówka, mistyczny, chwilami lynchowski i... potwornie nudny. Zza dopracowanych ujęć zionie pustka. Wizualne cacko, które jest wydmuszką, niestety. Czuć, że to była droga produkcja, nie śmiem nawet pytać o budżet, ale czy się zwróci? Wątpię. Raczej dla fetyszystów pięknych kadrów.
Łukasz Rudziński
Ocena: 3 (21 września 2019)
Filmy Lecha Majewskiego to pełne metafor, wizualne kolaże. Tym razem jednak już na poziomie scenariusza film rozczarowuje - wątek przechodzącego kryzys copywrightera, absurdalnie spleciony z losami najbogatszego człowieka świata i historią Indian z plemienia Nawaho owocuje chaosem, z którego nawet pojedyncze genialne sceny (jak ta z klatkami), John Malkovich i cudowne plenery Arizony nie są w stanie uratować filmu. Największe rozczarowanie konkursu.
Marta Apanowicz
Ocena: 2 (21 września 2019)
Przeciągnięty do granic możliwości, nudny obraz przepełniony metaforami, którego nie ratują ani dobre zdjęcia ani dobra gra aktorska.
Tomasz Zacharczuk
Ocena: 4 (20 września 2019)
Okazałe plenery, świetne kostiumy oraz scenografia i... to w zasadzie tyle. Absurdalnie powiązane ze sobą wątki to tylko jedna z wielu wad scenariuszowych. Zupełnie też niewykorzystany potencjał aktorów. Kilka niezłych scen to zbyt mało, by zetrzeć niekorzystne wrażenie. Finał jest wręcz kiczowaty. Doceniam reżyserska odwage i wizję. Zbyt mocno jednak zmeczyl mnie ten film. Kino dla zagorzałych fanów Majewskiego.
Jarosław Kowal
Ocena: 6 (20 września 2019)
Majewski diagnozuje sam siebie już na samym początku filmu, kiedy jednemu z bohaterów w ramach niechęci do absurdu nakazuje dokonywać absurdalnych czynów. "Dolina Bogów" podąża tą ścieżką i przez bardzo długi czas sprawia wrażenie luźno powiązanych, chaotycznych scenek utrzymujących uwagę widza wyłącznie świetnymi plenerami i imponującymi kadrami. Finał nie dostarcza wprawdzie wielu odpowiedzi, ale tym, którzy zdołają do niego dotrwać może przynieść satysfakcję.

Opinie (1)

 • Monument

  Monumentalnosc scen i kadrow to symbolika duchowosci Indian Navaho. Lecz nietylko.
  Moze niezrozumienie tej symboliki moze byc dla widza meczace, pozostaje upajanie sie tajemnica gry Johna Malkovicza , Tajemniczoscia Indian , ktorzy czekajac na duchowosc ich bogow,
  pogubili sie w tej duchowosci. Maja nadzieje na odnalezienie sie . Tak samo jak my widzowie chcemy odnalesc sie w niezrozumieniu tej akcji sztuki , w scenariuszu i filmie.
  Wizjonerstwo i malarstwo tego filmu to magia i sztuka wielkosci Lecha Majewskiego.
  Mowia , ze wielcy tworcy nie musza tlumaczyc sie ze swojej sztuki. Wystarczy im imaginacja interpretacji wlasnego postrzegasnia tej sztuki a w szczegolnosci Lech Majewski nie musi udawac i dawac nam takiego filmu aby lukrowac i ucieszyc nas maluczkich. Lech Majewski to i jego sztuka to wizja , symbolika imaginacja i iknterpretacja.
  I tak nalezy jego i jego film odbierac. Fim ten moze nawet nie byc zrozumialym przez blichtr hollywoodzki, gdyz jest on daleko wysoko ponad tym.
  Stan Borys

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Przydatne informacje