Powrót do listy filmów
fpff2023

Film

Brigitte Bardot Cudowna
5.7
20 ocen
2 godz. 2 min.
produkcja: Polska
reżyseria: Lech Majewski
premiera: 8 października 2021 (Świat)

Oceny dziennikarzy

 • Magda Mielke

  Barwne i poetyckie rozliczenie z odchodzeniem. Choć wszystko to już w kinie było, w tej konfiguracji, niespiesznym tempie i sennej poetyce zwieszenia między realnym a wyimaginowanym jest ujmujące. Niestety, dziś to już zbyt archaiczna forma opowiadania.
 • Tomasz Zacharczuk

  Doceniam baśniową konfrontację ponurej peerelowskiej rzeczywistości z oniryzmem dziecięcych marzeń oraz piękną realizację (kostiumy i scenografia prezentują się imponująco), ale określenie "przerost formy nad treścią" doskonale pasuje do tego filmu. Niewątpliwie jest to artystyczne kino podpisane obiema rękoma przez Lecha Majewskiego, ale kompletnie mnie nie ruszyło, powodując irytację wymieszaną momentami z frustracją. Rzecz dla koneserów twórczości reżysera.

Opis filmu

Połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot podczas drugiej wojny światowej i słuch o nim zaginął. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie widział, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfirze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.

Historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdująca analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej.

Obsada

Joanna Opozda, Tomasz Sapryk, Monika Szomko, Elżbieta Okupska, Stanisław Brudny

Opinie (3)

 • seans

  Bilet na ten film już kupiony. Sądząc po opisie i nazwisku reżysera zapowiada się intrygujący seans :)

  • 1 0

 • Dziwny, bezsensowny, bardzo słaby

  To jest tak dziwny i bezsensowny film, że aż niewiarygodne. Początek super, bardzo ciekawy i nagle jakby ktoś podmienił fabułę. Konwencja może i baśniowa, ale nie znajduję uzasadnienia poprowadzenia fabuły w taki sposób. Strasznie nudne, dziwne, nieciekawe. Rozumiem jeszcze gdyby było to dziwne, ale logiczne, ale to się rozjeżdża, jest strasznie toporne i jakby na siłę. Jak dla mnie najgorszy film w konkursie, a kilku innych mocnych kandydatów na to miejsce było.

  • 3 1

 • rozrywkowe kino, nie pozbawione filozoficznych przemyśleń na temat życia

  Początkowy realizm wraz z rozwojem fabuły przeradza się w poetykę snu. Mamy w tym filmie ciekawe, czasem gorzkie, czasem zabawne, sceny z dzieciństwa bohatera, intrygujące przebieranki i odniesienia do postaci z popkultury, takich jak: Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor czy The Beatles, świetne zdjęcia. Prawdziwy popis bogatej fantazji twórców filmu. Nie rozumiem negatywnych opinii krytyków na temat tego filmu...

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj zdjęcie

Zdjęcia