Film

5.5

ocena: 5.5 / głosów: 2110

Basen

produkcja
Polska
gatunek
Dramat, Krótkometrażowy
reżyseria
Krzysztof Pawłowski
scenariusz
Krzysztof Pawłowski

Obsada

Adam Woronowicz, Agnieszka Grochowska, Janusz Łagodziński, Tomasz Sobczak, Gilles Renard, Kamila Wojciechowicz, Przemysław Kurek, Rafał Wasielkiewicz

Opis filmu

Karol Selznik regularnie chodzi na basen. Przepływa dokładnie tyle długości, ile ma lat. Obecnie czterdzieści trzy. To wystarczy, żeby przemyśleć wszystkie problemy, odreagować stres. Ale ostatnio męczy Selznika senny koszmar. Ucieka przed kimś lub przed czymś. Sam nie wie dokładnie. W ostatniej chwili udaje się mu wskoczyć do głębokiego basenu. Jednak basen zupełnie nieoczekiwanie zamiast azylem okazuje się jeszcze gorszą opresją. Czymś w rodzaju wielkiej zgniatarki do śmieci, która za chwilę pozbawi go życia. Na szczęście to tylko zły sen. Przynajmniej do dnia, kiedy Selznik dostrzega obecność nowych sąsiadów.
?Basen? jest filmową adaptacją jednego z ostatnich opowiadań Marka Kochana, które zostało po raz pierwszy opublikowane w tomie Mówi Warszawa, pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta (Trio-MPW, Warszawa 2011). Jako opowiadanie o Warszawie i zarazem jedyny polski tekst zostało też wybrane do niemieckojęzycznego tomu Grosstadter, zbioru opowiadań na temat 20 światowych metropolii, obok m.in. tekstów Iana Fleminga (Nowy Jork), Orhana Pamuka (Istambuł), Ernesta Hemingwaya (Madryt) czy Pier Paolo Pasoliniego (Rzym). Książka ukazała się w marcu 2012 roku w Wiedniu, nakładem Septime Verlag. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest debiutujący w fabule Krzysztof Pawłowski.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij