poznaj jury

konkurs główny


konkurs kina niezależnego i młodego kina

konkurs główny

 • Andrzej Barański

  reżyser - Przewodniczący Jury

  Na początku lat 60. współpracował ze Studenckim Teatrem Poezji "Step", którym opiekował się Tadeusz Różewicz. Napisał dla tego teatru ok. 20 sztuk. Potem zdecydował się na edukację w szkole filmowej. Jego filmem dyplomowym była etiuda Księżyc.

  Początkowo zajmował się filmami oświatowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych, od 1979 roku tworzy również filmy fabularne. Znany jest z produkcji podejmujących problematykę polskiej prowincji, obrazów uderzających w tony liryczne, ale też z odcieniami refleksyjnymi i filozoficznymi, czasem pojawiają się w nich wątki autobiograficzne. W niektórych filmach sięga Barański do poetyki absurdu. Filmografia: "Rewers" - opieka artystyczna, "Braciszek" - reżyseria, scenariusz, "Parę osób, mały czas" - reżyseria, scenariusz, "Wszyscy święci" - reżyseria.

 • Árni Óli Ásgeirsson

  islandzki reżyser

  Zagrał w filmach fabularnych - komedii "Karlakórinn Hekla" (1992) w reżyserii Gudný Halldórsdóttir i dramacie "Ja jestem Jurek" (2000) w reżyserii Mikaela Lypinskiego. Realizator krótkich fabuł i filmów reklamowych. Za "Annas dag" zdobył nagrodę FIPRESCI w Clermont-Ferrand. Współautor scenariusza do filmu Roberta Douglasa "Madur eins og ég" (A Man Like Me, 2002), nominowanego do islandzkiej Edda Awards. W pełnometrażowej fabule debiutował filmem "Blódbönd", który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim-Heidelbergu.

 • Alicja Bachleda-Curuś

  aktorka

  Najbardziej znana z roli Zosi w "Panu Tadeuszu" w reż. Andrzeja Wajdy, gdzie zagrała u boku Michała Żebrowskiego. W Niemczech zagrała główne role w młodzieżowych filmach "Z miłością nie wygrasz", "Letnia burza" i "Krew Templariuszy". Kolejne filmy z jej udziałem to szwajcarska produkcja "Na Wschód", niemiecka "Sterling und der Fall Wachutka" oraz amerykańska Handel (Trade), w której u boku Kevina Kline'a zagrała jedną z głównych ról - Polkę porwaną przez gang handlarzy ludźmi.

  W 2009 roku zagrała główną rolę u boku Colina Farrella w filmie "Ondine" Neila Jordana. Wystapiła również w koprodukcji amerykańsko-niemieckiej "Friendship" w reżyserii Markusa Gollera. Obraz opowiada perypetie dwóch Niemców w Stanych Zjednoczonych; Alicja wciela się w filmie w Amerykankę Zoey.

 • Andrzej Bart

  scenarzysta, pisarz

  Autor filmów dokumentalnych. Laureat Nagrody Kościelskich w 1991 roku za powieść "Rien ne va plus". "Fabryka Muchołapek" w 2009 roku znalazła się w finale nagrody literackiej Nike. Książki: "Człowiek, za którym nie szczekały psy", "Rien ne va plus" , "Pociąg do podróży" "Piąty jeździec apokalipsy "(pod pseudonimem Paul Scarron Junior), "Don Juan raz jeszcze ", "Fabryka muchołapek", "Rewers".

 • Jacek Petrycki

  operator

  Za zdjęcia do filmu Boisko bezdomnych otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepsze Zdjęcie. Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji, urodzony w 1948 roku w Poznaniu. Jest autorem zdjęć wielu głośnych filmów, głównie takich reżyserów jak: Krzysztof Kieślowski i Marcel Łoziński w filmie dokumentalnym, a także fabularnym (Kieślowski) oraz Agnieszka Holland. Wpółpracownik, od 1987 roku, telewizji brytyjskiej Channel 4 oraz BBC.

 • Waldemar Pokromski

  charakteryzator

  Na początku lat 70. ukończył wydział charakteryzacji przy Wyższej Szkole Artystycznej w Dreźnie. Nominowany do nagrody BAFTA za pracę przy filmie "Lista Schindlera". W ciągu swojej kariery współpracował z: Krzysztofem Zanussim, Stevenem Spielbergiem, Michaelem Haneke, Januszem Majewskim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Tomem Tykwerem.

  W ciągu ostatnich 25 lat pracował przy produkcji filmów w Europie, USA i Azji. Ważniejsze tytuły: "Pachnidło", "Pianista", "Lista Schindlera", "Oliver Twist", "Dziewiąte wrota", "Ubu Król", "Wiedźmin", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Nocne Graffiti" czy "Życie za życie. Maksymilian Kolbe". Niezliczone osiągnięcia i nagrody.

 • Xawery Żuławski

  reżyser

  W 2006 roku był jednym z jurorów konkursu na amatorski film wideo "Częstochowa w kadrze". W 2007 roku otrzymał główną nagrodę za obraz Chaos na festiwalu debiutów filmowych "Młodzi i film" w Koszalinie. Za Chaos otrzymał również nagrodę za debiut reżyserski na FPFF. Współpracuje też z ,TVP Kultura gdzie wraz z Piotrem Kielarem reżyserują program "Poza Kontrolą" w "Strefie Alternatywnej". Prezentują w nim młode niezależne zespoły muzyczne. Syn aktorki Małgorzaty Braunek i reżysera Andrzeja Żuławskiego. Filmografia: "Wojna polsko-ruska" - reżyseria i scenariusz, "Tysiąc zakazanych krzaków" - zdjęcia i scenariusz , "Pitbull" (serial telewizyjny) - reżyseria (dwa odcinki trzeciej serii), "Chaos" - reżyseria i scenariusz.