poznaj jury

konkurs główny


konkurs kina niezależnego i młodego kina

konkurs główny

 • Krzysztof Krauze

  scenarzysta i reżyser - Przewodniczący Jury

  Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Przez wiele lat związany ze SF "Tor" i SF "Zebra". W stanie wojennym otrzymał Nagrodę Kulturalną podziemnej "Solidarności" za film "Jest" (1983). Dwukrotny laureat Złotych Lwów w Gdyni - "Dług" (1999), "Plac Zbawiciela" (2006).

  Wielokrotnie nagradzany za granicą, między innymi: "Mój Nikifor" (2004) - Karlovy Vary International Film Festival 2005 Grand Prix - Crystal Globe, Best Director - Crystal Globe, Chicago International Film Festival 2005 Grand Prix - Golden Hugo); "Plac Zbawiciela" (Trieste International Film Festival 2008 - Grand Prix, the Semena Internacional de Cine de Valladolid 2008 - Espiga de Plata).

  Jest Przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

 • Ewa Braun

  kostiumolog, dekoratorka wnętrz, scenografka

  Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Laureatka Oscara za dekorację wnętrz do filmu w reżyserii Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Nagrodzona Brązowymi Lwami za film "Cudowne Dziecko" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych w charakterze kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa.

  Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi (m.in. A. Wajda, K. Kieślowski, K. Zanussi, A. Holland, W. J. Has, T. Konwicki, J. Majewski, Volker Schlöndorf, John Irvin, Costa Gavras, Steven Spielberg, Peter Kassavitz).

  W latach 2002-2005 wykładowca w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. W 2005 r. zajęcia konsultacyjne w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Od 1999 do chwili obecnej wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

  Kilkakrotnie była członkiem jury: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, Oskary Mody, Doskonałość Mody - Twojego Stylu. Jest także członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles przyznającej Oscary.

 • Bogdan Dziworski

  operator

  Uznany autor filmów dokumentalnych, m.in.:"Hokej" i "Olimpiada". Zdobył wiele prestiżowych nagród na festiwalach polskich i zagranicznych.

 • Zbigniew Hołdys

  muzyk

  Urodzony w 1951 r., rozpoczął działalność artystyczną w grupie Kwiaty Warszawy. W 1977 r. założył wraz z grupą przyjaciół zespół Perfect, jedną z najważniejszych i najpopularniejszych grup rockowych w historii polskiej muzyki. Autor równie wielu przebojów, co udanych tras koncertowych po całym świecie.

  Przez kilka lat był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej; założyciel Akademii Sztuk Przepięknych na Festiwalu "Przystanek Woodstock". Od wielu lat jest animatorem kultury i działalności charytatywnej.

 • Andrzej Jakimowski

  producent, reżyser, scenarzysta

  Urodzony w 1963 r. w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

  Jego debiut fabularny "Zmruż oczy" (Squint Your Eyes) wygrał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Nagrodę Główną na San Francisco IFF 2004, Nagrodę Główną na Sochi IFF 2004, Wyróżnienie Firesci na Mannheim-Heidelberg IF 2002. Ponadto film otrzymał 5 nagród na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: Specjalną, nagrodę za debiut, za zdjęcia, za scenografię i kostiumy, a także cztery Orły 2004 Polskiej Akademii Filmowej - najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor pierwszoplanowy.

  Drugi film fabularny Jakimowskiego "Sztuczki" (Tricks) wygrał ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a także Złote Lwy dla najlepszego filmu na 32. FPFF w 2007 r. "Sztuczki" zostały sprzedane do dystrybucji kinowej w ponad 30 krajach.

 • Dominika Ostałowska

  aktorka

  Urodzona w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Laureatka Nagrody im. Tadeusza Łomnickiego przyznanej przez Senat PWST w 1995r. Zadebiutowała rolą "Aleksandry" w spektaklu "J.B. i inni" wg. Gorkiego w reżyserii Tadeusza Konwickiego na scenie stołecznego Teatru Ateneum. Aktorką tego teatru pozostawała do 2000 r. Grała m.in. w "Arkadii", "Korowodzie", "Kupcu weneckim". Za rolę Marianny w "Opowieściach lasku wiedeńskiego" w reżyserii Agnieszki Glińskiej zdobyła nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza i Feliksy Warszawskie 1999 r. W 2000 r. wystąpiła gościnnie w "Barbarzyńcach" w stołecznym Teatrze Współczesnym. Od tego roku jest związana z Teatrem Powszechnym. Za role Amy Thomas w spektaklu "Zdaniem Amy" zdobyła nominację do Feliksów 2001 i nagrodę na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona Zabrze 2001. Do ważniejszych ról zgranych w Teatrze Powszechnym należą, m.in.: Szatynka w "Po deszczu" (2000), Amy Thomas w "Zdaniem Amy" (2001), Mathilde w "Powrót na pustynię" (2004), Isabella w "Miarka za miarkę" (2006), Helen w "Fabe, wróć" (2008).

  Wyróżnienie i nagrody otrzymywała za role filmowe, m.in. w "Łagodnej" Mariusza Trelińskiego, "Wojaczku" Lecha Majewskiego, "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, "Warszawie" Dariusza Gajewskiego. Olbrzymią popularność przyniósł jej serial "M jak miłość". Dominika Ostałowska ma na swoim koncie również kilkanaście ról w spektaklach teatru telewizji. Pracowała pod kierunkiem m.in. z Gustawa Holoubka, Agnieszki Holland, Agnieszki Glińskiej, Michała Kwiecińskiego, Waldemara Krzystka.

 • Anda Rottenberg

  historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw

  Autorka opracowań naukowych w dziedzinie badań nad polską sztuką współczesną w Instytucie Sztuki PAN 1973-1986; tekstów krytycznych i analiz dotyczących sztuki współczesnej, publikowanych w wielu krajach świata. Autorka kompendium: "Sztuka w Polsce 1945-2005" (2005) oraz szkiców o sztuce polskiej l. 80 "Przeciąg" (2009) i prozy autobiograficznej "Proszę bardzo" (2009).

  Kurator wielu polskich i międzynarodowych wystaw eksponowanych w Polsce i za granicą, m.in. "Europa Nieznana" (1991), "Gdzie jest brat Twój, Abel" (1995), "Sztuka z Polski" - Budapeszt, Wilno, Tallin, Riga (1997), "Postindustrial Sorrow" i "Amnesia" (2000); "Continental Breakfast", Belgrad (2004): "Warszawa - Moskwa", (2004/2005); kurator udziału polskiego w międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, w Istanbule i Sao Paulo; kurator działu Europy Środkowo Wschodniej na Biennale w Kwanju (Korea Pd.).

  Organizator festiwalu polskiej kultury w Brazylii (Sao Paulo, Rio de Janeiro) 2002 oraz wielu międzynarodowych kongresów.

  W latach 1992-2000 członek zarządu międzynarodowych organizacji: Fundacji Sztuki Europejskiej "Germinations" oraz Fundacji "Manifesta". Członek licznych międzynarodowych gremiów profesjonalnych (IKG,IKT,ICOM), wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) do roku 2000.

  Założycielka Fundacji EGIT (1986); Soros Center of Contemporary Art - Polska (1992) oraz Fundacji Instytut Promocji Sztuki (1997).

  1993-2001 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej - "Zachęta" w Warszawie. 2001 Wizytujący konsultant Muzeum of Modern Art, Nowy Jork;

  2005-2007 Przewodnicząca Rady Programowej i dyrektor programowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obecnie członek Rady tego Muzeum. Prowadzi seminarium kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim.